ArmA II: Armáda Českej republiky – recenzia

Viete, keď sa povie Armáda Českej republiky, vylúdi sa mi na perách ironický úsmev. Predsa len, žiadny zázrak to nie je. Stačí si spomenúť na všetky tie rôzne kauzy a potom na čerešničku na torte stíhačky Gripen, ktorých máme celých štrnásť (!!). A aj keď majú všetky naše jednotky zúčastňujúce sa bojov kdekoľvek na svete môj neskutočný rešpekt, ruku na srdce, na úroveň kvalít jednotiek Prvej republiky či Ľudovej armády sa už asi nedostaneme. Preto som bol celkom prekvapený, keď Bohemia Interactive prišli s nápadom čisto „českého“ sťažitelného balíčka pre svoj simulátorový hit, ArmA II. A šiel som do recenzovania s docela zmiešanými pocitmi, čo mám vlastne očakávať.

Bohuslav Kouba, veliteľ
Ústredným bodom DLC je nová, niekoľko hodín dlhá singleplayerová kampaň „Strieborný lev“. Jej hlavnými hrdinami sú, ako by sa koniec koncov dalo očakávať, českí vojaci, predovšetkým potom čatár Bohuslav Kouba, veliteľ čaty, ktorej bola zverená úloha ochrany jednej časti Bystrice pred partizánskymi jednotkami. Nečakajte však, že sa s vami budú vaši velitelia párať, lebo hneď na začiatok dostanete úlohu takmer nadľudskú – nájsť a zajať plukovníka Roman Mijoviče, vojnového zločinca. Znie to ľahko? Potom si k tomu pripočítajte rozľahlú krajinu plnú lesov, malých dediniek a osád, z ktorých väčšina funguje ako nepriateľské tábory, ktoré musíte pri hľadaní plukovníka čistiť. Už táto úloha vám zaberie pekných pár desiatok minút (v mojom prípade rovných 106) a to ich pred vami bude ležať ešte ďalších štrnásť!

Aká je však škoda, že sa ani tu autori nevyvarovali chýb. Je mi jasné, že v prípade takto rozľahlých lokácií nikdy nemožno vychytať úplne všetko, lenže hovorte to hráčovi, ktorý skoro na začiatku misie príde o jedného vojaka len preto, že sa dotyčný zasekol vnútri zrúcaniny hradu a za živého boha sa nemôže dostať von. Takýchto prípadov by sa bohužiaľ dalo napočítať viac.

Zbrojovky sa majú čím chváliť
Ako správny český vojak nejdete do akcie so žiadnou cudzou výbavou, ale so zbraňami, ktoré vyrobili šikovné české ručičky. Bez okolkov priznávam, že okrem útočnej pušky nesúcej v názve skratku „BREN“ (teda CZ 805 BREN A1) som nepoznal ani jednu, ale nepochybujem, že vojenskí nadšenci plnohodnotne docenia aj pištoľ CZ 75 DUTY, samopal CZ SCORPION EVO 3 A1 alebo odstrelovačky CZ 750.

Pochopiteľne nechýba ani niekoľko kusov vojenskej techniky, náhodne menujme obrnený automobil ATF Dingo 2 CZ alebo v úvode spomínaný Pandur, okolo ktorého obsluhy sa točí celá jedna časť hry. Celkovo vzaté som bol z možnosti vyskúšať si české zbrane a vybavenie v akcii nadšený. A to nehovorím o tom pocite hrdosti, keď som si uvedomil, že s niečím podobným vojaci skutočne bojujú.

Povzbudzovač národného sebavedomia
A to je možno tá najväčšia sila „Armáda Českej republiky“. Veď sami zapátrajte v pamäti, koľkokrát ste si mohli vo svetovo úspešnej hre zahrať za niečo rýdzo českého. Balíček si tak zrejme ďaleko najviac užijú hráči pochádzajúci z rovnakých luhov a hájov ako jeho autori, hoci nepochybujem, že ho vyskúšajú aj ostatní fanúšikovia tohto vojenského simulátora. Aj keby to malo byť len kvôli tomu, že sa ocitnú v koži niekoho iného než Američanov či Rusov, inak povedané prefláknutých národov. Aj napriek svojej počiatočnej skepse musím priznať, že sa DLC podarilo a zároveň českú armádu v mojich očiach tak trochu rehabilitoval. Ak zmýšľate podobne ako ja, dajte mu šancu, trebárs sa dostaví podobný efekt.

česká armáda, zaujímavá kampaň

frustrujúce bugy

Verdikt: Skvelý nápad, remeselne dobre odvedené spracovanie. Českí hráči majú zase byť na čo hrdí a tentoraz dokonca dvojnásobne.

Hodnotenie: 

81%

 

zdroj:Czechgamer.com

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Pridať komentár