ArmA III – recenzia

Tak sa fanúšikovia vojenských simulátorov konečne dočkali, ArmA 3 od Bohemia Interactive začiatkom septembra opustila fázu betaverzie a s plnou parádou vyrazila do sveta. Aký to bol úspech? Inu, záleží na tom, z akého uhla pohľadu sa na to pozeráte. Pokiaľ máte v predchádzajúcich verziách tretieho dielu nahrané hŕbu hodín a multiplayer je váš druhý domov, príliš sa vás táto „zmena“ netýka. Ak ste sa však tešili na oficiálne vydanie kvôli singleplayerovej kampani, či ďalšiemu obsahu, budete pomerne sklamaní. Moc nového tu totiž nie je. Nebuďme ale k vývojárom nespravodliví, absenciu príbehu pri vydaní avizovali dlho dopredu spoločne s informáciou, že bude zverejňovať postupne pomocou zadarmo stiahnuteľných DLC.

Dobre známy obsah
Čo teda český vojenský simulátor ponúka? V podstate to isté, čo sme už mali možnosť vidieť v alfe a bete. Showcases, tréningové misie, rozsiahly editor a predovšetkým multiplayer. Ak náhodou neviete, o čo v Showcases ide, potom vedzte, že sú to kratučké, približne pol hodiny trvajúce samostatné misie, ktoré vám majú hru bližšie predstaviť. Ich záber je pomerne široký, od osudov obyčajného pešiaka cez nočné prepady, velenie skupine vojakov až po bojovú techniku​​. Kapitolou samou pre seba sú tri špeciálne „misie“, v ktorých si môžete vyskúšať úplne všetko, čo daná frakcia ponúka (či už ide o zbrane alebo vybavenie). Tréning je potom presne to, čo by ste od neho čakali. Pobehujete po cvičisku a strieľate do terčov, či už „len tak“, alebo na čas.

arma3

 

Viac živých vojačikov
Ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku, hovoríte si. Hra viacerých hráčov je v tretej Armee naprosto hlavná zložka hry (zvlášť pri absencii kampane). Zahrať si môžete najrozličnejšie módy, či už kompetitívne alebo kooperatívne, až v 128 hráčoch na jednom serveri. Zrejme nemusíme dlho pripomínať, že môžete hrať nielen čoby klasickí pešiaci, ale aj vodiči transportéra, džípu, tanku či piloti vrtuľníka alebo stíhačky. Možnosti hry viacerých hráčov sú potom tiež takmer nevyčerpateľné a to vďaka priloženému editoru. Ako je tomu totiž u série Arma zvykom, miestna komunita sa okamžite vrhla na vytváranie dodatočného obsahu a už teraz nájdete desiatky … čo desiatky, stovky, možno tisícky ďalších máp a módov, na ktorých sa môžete vyblázniť čo hrdlo ráči.

Nie všetky výtvory sa však sústredia len na multiplayer, nájdete medzi nimi aj veľa čisto singleplayerových scenárov, či už viac či menej podarených. Dokonca sa stretnete s prerábky iných hier, za všetky menujme napríklad úvod Metal Gear Solid 1 alebo prvá úroveň pôvodného Wolfensteina 3D. Záverom by sme radi pochválili podporu Steam Workshop, vďaka čomu je šírenie hráčskych máp veľmi jednoduché a intuitívne. Len je škoda, že sa musí zakaždým všetko znovu a znovu načítať, teda ak ich máte stiahnutých pár desiatok, nejakú dobu to zaberie.

arma3

 

Klasické chyby
Bohužiaľ, ani novému dielu sa nevyhli pôrodné bolesti sprevádzajúcej sériu už skoro od začiatku. Áno, máme na mysli veľa bugov a chybičiek, na ktoré narazíte … no, na každom kroku určite nie, minimálne však celkom často. Zasekávanie sa o dvere, vtáky letiace na mieste a podobné úlety skôr zamrzia. Pravú „zábavu“ (možno až doslova) zažijete s vozidlami. Lietanie s tankami, šialené odrazy a premety, to všetko sa dá v tomto vojenskom simulátore zažiť. Nám sa to síce nikdy nepodarilo úplne správne vykonať, však stačí jedno vyhľadávanie na YouTube a sami uvidíte.

Ešte sa v krátkosti zmienime o umelej inteligencii. Väčšinou funguje dobre (až na prípady, keď sa na jednej ceste zíde niekoľko vozidiel a vy im prikážete niekam ísť, potom majú zo začiatku menšie problémy), vadí nám však jej röntgenový zrak. Vlastne je to dosť podobné, ak nie rovnaké, ako v predchádzajúcich dieloch, AI vás väčšinou vidí aj cez kríky a stromy, čo vie byť frustrujúce. V jednej kooperatívnej misii nás dokonca počas dvoch minút okamžite vystopovala a obkľúčila, keď sme omylom raz vystrelili. Nutné dodať, že sme boli asi pol kilometra vzdialení a navyše za kopčekom.

arma3

 

Rozpačitý záver
Nechápte nás zle, tretia ArmA je samozrejme kvalitný vojenský simulátor, vydanie však sprevádzajú silné rozpaky. Plná verzia totiž neponúka nič, čo by ste už nemali možnosť vyskúšať si v predchádzajúcej alfe alebo betaverzii. Iste, de facto zostáva už len kampaň, ktorá rovnako v priebehu nasledujúcich mesiacov dorazí prostredníctvom zdarma stiahnuteľných balíčkov. Avšak na to sme nepotrebovali plnohodnotné vydanie. Nikto by autorom hlavu neodtrhol, keby si hra ešte chvíľu pobudla v bete a vyšla až po úplnom dokončení singleplayeru. Keď k tomu pripočítame pomerne veľký počet väčších či menších chýb, zatiaľ nám z toho vychádza nižšie uvedené hodnotenie.

multiplayer, editor, Showcases

chýba kampaň, málo „pôvodného“ obsahu

Verdikt: ArmA III je rovnako ako jeho predchodcovia kvalitná simulácia, plná verzia však prišla príliš skoro. Zatiaľ pripomína skôr „pieskovisko“ pre tvorbou posadnutých hráčov ako..

Hodnotenie:

75%

 

zdroj:Czechgamer.com

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Pridať komentár