Blood Bowl 2 – recenzia

Na pultoch obchodov nám pristál zaujímavý kokteil amerického futbalu, doskovej hry a sveta Warhammeru. Jedná sa však o koktail, namiešaný v Cyanide štúdiu, ku ktorému sa s chuťou budete vracať? Alebo ide o mix ťažko spojiteľných ingrediencií, po ktorých vám zostane pachuť na jazyku?

Warhammer je mi pomerne známym pojmom a vždy sa trochu rozplývam nad oznámením titulu, ktorý tento svet obsahuje. Avšak keď som sa dozvedel o tomto titule, kombinácia športu, doskovej hry a nemilosrdného sveta Warhammeru, tak sa mi na čele vyrazili vrásky. Vrásky značiace zvedavosť a isté rozpaky. Očividne som to teda nemohol ignorovať a musel ho podrobiť testu.

 

Blood Bowl 2 je založený, ako už bolo povedané v úvode, na princípe doskovej hry a sveta Warhammeru. To znamená ťahové súboje a v určitých momentoch hody kockou v športovom a riadne krvavom kabátu. Každá hra je rozdelená na šestnásť ťahov, po ôsmich dochádza k polčasu a menia sa strany. Na začiatku je výkop, ktorý, ak vykopáva protivník, vás núti si pre loptu pekne dôjsť. Občas to vedie k nižšiemu počtu bodov v zápase, čo je dané, ako bolo povedané, iba 16 ťahou na celý zápas. Nenechajte sa ale zmiasť, že zápasy budú krátke, jeden vychádza pokojne na dobrú trištvrte hodinku. Čo sa zápasov samotných týka, občas vám takto náhodne zadajú úlohu, ktorý musíte splniť na dosiahnutie výhry. V určitých situáciách nepekne otravná záležitosť, ale aj zaujímavá vlastnosť ktorá trocha okorení vašu výhernú stratégiu. Čo ma osobne trochu iritovalo, bolo rozhodovanie umelej inteligencie pri hre. Niekedy sa jednoducho rozhoduje pomerne dlho a nie je možnosť ako to urýchliť, či ťahy AI akokoľvek preskočiť. To či je to ale dobre či zle by mal každý posúdiť sám.

Klik pro zvětšení (Blood Bowl 2 - recenze)

Počas každého ťahu hráte s celým tímom, meníte pozíciu hráčov, útočíte, blokujete a vykonávate ďalšie akcie. Nie je samozrejme povinnosťou hrať všetkými, ale čoskoro sa naučíte, že nechávať medzery v obrane, či nekryť hráča kontrolujúceho loptu, sa moc nevypláca. Aj keď by sa skôr hodilo povedať, že hod kockou sprevádza veľkú časť hry, avšak skryto. Chcete dobehnúť o niečo ďalej ako je štandardný dosah vašich hráčov? Chcete hodiť loptu spoluhráčovi? Či chcete zaútočiť na nepriateľského hráča? Väčšina týchto akcií je rozhodovaná skrytými hodmi, avšak hra vám aspoň dá vedieť percentuálne šancu úspechu. Nie vždy sa ale oplatí na to vsádzať. Niekedy sa človek chytá za hlavu, keď pri šanci 67% na zobratie lopty zo zeme váš hráč, ktorého ste pracne dostali za nepriateľské línie, dvakrát z troch pokusov loptu upustí (asi nemal svoj deň). Chtiac nechtiac to občas zamrzí, našťastie sa takýchto situácií nestáva mnoho.

Klik pro zvětšení (Blood Bowl 2 - recenze)

Čo sa týka útoku na nepriateľského hráča tu už je hod viditeľný a má niekoľko variantov výsledkov, niekedy nie úplne prívetivých ak hráte proti silnejšiemu súperovi. Môže sa tak stať, že niektorý zápas budete skúšať opakovane, kým vám nepadnú tie správne kocky. Toto sa dá samozrejme do určitej miery eliminovať správnym používaním jednotiek. To si však vyžaduje aj znalosť rasy, s ktorou hráte. S trpaslíkmi asi ťažko budete šprintovať neskutočné vzdialenosti, či snažiť všetkých eliminovať.

Čo sa týka možností hry novo môžete tiež upravovať svoj štadión, však čo by to bolo za tím bez vlastného štadióna. K dispozícii je 5 štadiónov ktoré majú každý 4 upgrady a 10 prídavkov. Takže časom sa z vášho „ihriska za domom“ stane poriadny prvoligový štadión hodný organizovania týchto krvavých zápasov.

Novo máme v hre tiež kampaň, kedy vediete ako nový tréner, tím s neslávnou reputáciou Reikland Reavers. Tých potom musíte doviesť množstvom zápasov až k vysnívanému poháru a obnoviť tak ich zašlú slávu. A že to nebude ľahká úloha je asi jasné. K tomu vás bude sprevádzať aj dvojka komentátorov. Samozrejme tu na nás čaká aj hra pre viacerých hráčov, kde si stvoríte tím podľa vlastnej ľubovôle a následne potrápite svojich oponentov. Samozrejme váš tím postupom času zosilňuje a získava skúsenosti a nové schopnosti či členov. Avšak je tiež možné o hráča prísť, či už úmyselným predajom, zranením, starnutím či dokonca smrťou. Áno neprehliadli ste, hráči tu aj starnú a odchádzajú do dôchodku, načo ich budete musieť nahradiť novými. Tých získavate buď regrutáciou nových, alebo nákupom od ostatných hráčov, pričom môžete posielať aj ponuky na hráčov ktorý neboli ešte zaradení na predaja. Celkovo je multiplayer veľmi vydarený a ponúka širokú škálu možností, od náhodných zápasov až po vytvorenie vlastnej ligy či súťaže a upravenie podľa vašich predstáv.

Klik pro zvětšení (Blood Bowl 2 - recenze)

Čo sa týka grafickej stránky hry, všetky pohyby sú krásne naanimované a akcie plynulé. Či sa jedná o počiatočný výkop, odovzdanie lopty, zrazenia protivníka alebo už spomínaný neúspešný pokus hráča zobrať loptu. To je samozrejme sprevádzané aj akčnou kamerou, ktorá spomalí čas vo chvíli útoku na hráča či hodu loptou. Autorom sa po grafickej stránke dielo veľmi podarilo, je oblečené do slušivého kabátu, ktorý sadne môjmu gustu a zameraniu hry.

Blood Bowl 2 je titul, ktorý je veľká škoda prejsť bez povšimnutia. Brutálny rež, taktické rozhodovanie a kopa srandy keď vidíte, ako váš hráč dá ranu nepriateľovi. Má svoje drobné muchy ale tie sa pomaly vytrácajú v porovnaní celkovou kvalitou titulu a kopou zábavy, ktorú ponúka. Ak máte radi warhammer svet alebo americký futbal, tak sa nie je nad čím moc dvakrát rozhodovať a ak nie, rozhodne to je hra ktorá vás na nejaký čas kvalitne zabaví.

HODNOTENIE:

75%

Blood Bowl 2 je drsná a kvalitná hra ktorá dobre zabaví a niekedy aj trochu potrápi.

 

zdroj:Czechgamer.com

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Pridať komentár