Grand Theft Auto V – recenzia

17. septembra roku 2013 sa zapísal do histórie videoherného priemyslu, ako jeden z najúspešnejších štartov videohier vôbec. Samozrejme nemám na mysli nič iné ako titul Grand Theft Auto 5, ktoré po celom svete poznáme pod skratkou GTA. Minulogeneračnú verziu vlastní obrovské množstvo hráčov a všetci sa zhodli na jednom – skvost. Rockstar Games pod taktovkou štúdia North uzrel svetlo sveta titul, ktorý nedá spávať nejednému hernému vývojárovi. Nie je tomu tak dávno, čo sám pán Hideo Kojima prehlásil, že z toho čo stvorili v štúdiu Rockstar má dlhodobé problémy s nespavosťou a depresie. Vážený pán Kojima, je čas navštíviť lekára a možno vyhľadať hospitalizáciu… next-gen verzia Grand Theft Auta 5 práve dorazila do našich obchodov a tento krát je dokonalosť to správne slovo.

Mnoho hráčov si pokladá otázku, prečo by mali kupovať hru, za ktorú v minulom roku utratili nemalé peniaze znovu. Je to jednoduché… Rok 2014 sa nesie v znamení remasterovaných edícií, ako napríklad výborné Last of Us, hutné Metro alebo tak trošku zbytočný Sleeping Dogs. Ak ste kúpili aspoň jeden zo zmieňovaných titulov a boli ste spokojný, tak vedzte, že asi najznateľnejší rozdiel bolo možné zaznamenať v hre Metro Redux, ktorá ponúkla novú grafiku a pár hrateľnostných prvkov. Ostatné hry, aspoň mne osobne, mi prišli rozdielne len v pár detailoch ako napríklad rozlíšenie a počet snímkov za sekundu.

Písať o tom, čo GTA V ponúka je pravdepodobne nezmysel a zbytočnosť s touto sériou dnešná generácia hráčov vyrastala a každý vie čo je náplňou tejto hry. Každopádne pre nováčikov si zhrnieme základnú kostru každého GTAčka.

Klik pro zvětšení

Tak ako v iných dieloch aj tu stojíte na strane mimo zákona, aj keď tentokrát je podanie niektorých hrdinov trošku viac oduševnelé a citlivejšie, na druhú stranu v hre sa zoznámite s maniakom pod menom Trevor, ktorý je stelesnením zločinu. Máte k dispozícií obrovský svet, konkrétne celý štát menom San Andreas, v ktorom sa nachádza obrovské mesto Los Santos a celá rozloha vašej hernej plochy činí približne 50 km². To už je slušná plocha na zábavu nemyslíte? Určite je ešte potrebné dodať, že sa jedná o oblasť inšpirovanú krajinou americkej Kalifornie a hlavné mesto si vzalo príklad z mesta anjelov Los Angeles. Spoločenské pomery v hre sú taktiež inšpirované americkou konzumnou spoločnosťou, pričom hra na každom mieste naráža na aktuálne sociálne a spoločenské problémy a pretvára ich do humorných ale často aj zamysleniu hodných situácií.

V hre sa zhostíte role až troch hlavných postáv, pričom tento aspekt hry sa objavil v piatom diele po prvý krát a musíme uznať, že hra takto nadobudla úplne nový rozmer, trošku nás ale mrzí mizerná personalizácia postavy ale to zas až taký problém nieje kedže hlavné postavy sú charizmatické a radi za ne hráte pretože čo hláška, to perla. Vžijete sa do rolí troch postáv – Michael De Santa, Trevor Philips a Franklin Clinton. Každá z týchto postáv je charakterovo úplne inde ale ku každej si nájdete cestu a nakoniec si ju obľúbite. Áno aj Trevora.

Michael De Santa je znudený štyridsiatnik na ktorého doľahla kríza stredného veku. Napriek tomu, že má peniaze, obrovský dom na predmestí, ženu a deti jeho životu chýba adrenalín a vzrušenie z minulosti. Profesionálny lupič, to je práca o ktorej asi sní málokto z nás ale nájdu sa aj taký, ktorý po takomto niečom túžia. Michael je jedným z nich, bohužiaľ ale musel tento spôsob obživy opustiť a venovať sa rodinným povinnostiam. Samozrejme ho neopustil dobrovoľne ale viac už sa dozviete v samotnej hre.

Klik pro zvětšení

Trevor Philips, o tejto postave sa ťažko píše. Jediné čo asi Trevora vystihuje je slovo psychopat a chodiaca katastrofa pre každého s kým sa stretne. Už len úvodná cut scéna, pri ktorej sa zoznámite s touto postavou vo vás vyvoláva úsmev no v pár sekúnd na to zhrozenie. Popis charakteru je tiež veľmi jednoduchý a slovo buran je výstižné až až. Pri zoznámení s Trevorom zistíte, že rozbieha obchod z drogami a konkurenciu ničí nekompromisnými metódami.

Franklin Clinton je postava pripomínajúca Carla Johnsona z dielu San Andreas. Mladý, ambiciózny afroameričan žijúci vo svete gangov, drog a každodenného násilia, ktorý chce od života viac ako len kradnúť luxusné autá pre nenažraného šéfa alebo dealovania drog. Naivný ale príjemný charakter do portfolia Rockstaru.

No prišiel čas povedať si niečo o tom, prečo investovať, či neivestovať znova do hry GTA V. Hlavným rozdielom oproti minulogeneračnej verzií je grafika, pridanie FPS módu, zvýšenie počtu hráčov v online móde (zo 16 na 30) a v populácií a vegetácií oblasti San Andreas.

Keď som hru zapol po prvý krát, tak sa mi grafický rozdiel zdal minimálny. Pár detailov sa rozhodne dá poznať na prvý pohľad ale nie je to nič, čo by človeku vyrazilo dych. Jedná sa prevažne o odlesky automobilu, lepšie spracované tiene, plynulosť hry a lepšie textúry. Na ostatné grafické perly si budete musieť chvíľku počkať alebo sa proste lepšie dívať ale poviem vám rozhodne stoja za to. Stačí vyliezť na nejaký vyšší dom alebo sa preletieť lietadlom ponad oblasť a uvidíte detaily o ktorých sa PS3 či Xbox360 verzií ani len nesnívalo. Hra je jednoducho nádherná a keď uvážime rozhlohu hracej plochy je až neuveriteľné ako skvele na tom je. Ak sa teda pýtate, či je grafika lepšia, tak odpoveď znie – áno rozhodne!

Klik pro zvětšení

Veľkou vychytávkou next-genovej verzie GTAčka je rozhodne FPS mód, ktorý musím uznať vypadá výborne ale nefunguje zas až tak skvele ako by ste si asi predstavovali. Ovládanie nie je úplne presné ako v prípade čistokrvných FPS titulov a pri použití free aimu vás dokáže pekne potrápiť. Čo sa týka pohľadu z kokpitu auta tak je super ale len do tej chvíle, pokiaľ hráte závody z bodu A do bodu B. V momente keď máte z auta začať strieľať tak nastane des a boj s ovládačom. Vyčítať ale hre niečo, čo v nej ani nemuselo byť a napriek tomu ho autori použili a dali nám na výber by bolo minimálne neslušné, takže poviem len jedno. FPS mód v GTA V je len bonusom, ktorí niekto ocení, niekto nie, každopádne hra vás nenúti ho používať.

Najdôležitejšou zmenou v GTA V je hustejšia zaľudnenosť a vegetácia prostredia San Andreas. Na uliciach odteraz už nieje mŕtvo, všade sú davy ľudí a kolóny áut v prírode je všade nádherná tráva, krásne modelované stromy a všade kam sa pozriete sa preháňa králik, líška alebo jeleň. Morský svet taktiež dostal jemný tuning a nájdete v ňom rôzne druhy rýb od malých až po tie najväčšie. Je to jednoducho slasť pre oko a nádhera kam sa pozriete.

Klik pro zvětšení

GTA Online už viac ako rok prináša dlhoočakávaný mód Heists, ktorý vám umožní vykrádať rôzne podniky v kooperácií s vašimi kamarátmi. Bohužiaľ ani príchodom next-genovej verzie sme sa tohoto módu nedočkali. Dočkali sme sa ale prísľubu zo strany Rockstaru, že tento mód bude dostupný v prvej aktualizácií next-gen verzie. Čo sa týka základných funkcií online módu tak, zostatli nezmenené, jedinou zmenou je, že svet aktuálne zaplní 30 hráčom a to je zmena slušná, každopádne na veľkosť sveta stále nie dostatočná. Online ponúka módy ako Survival, Deathmatch, rôzne druhy závodov, zoskoky na padáku a hromadu oficiálnych ale aj fanúškovských jobov. Primárnym cieľom online módu je zabaviť sa s priateľmi vo svete GTA, zarobiť nejaký ten dolár a skupovať nehnuteľnosti a rôzne dopravné prostriedky.

Čo viac ku GTA V a jeho remasterovanej edicií dodať? Asi len toľko, že rozhodne stojí za to a je to asi najlepší kúsok, ktorý si z obchodu momentálne na next-gen konzole môžete doniesť domov. Detailnejšie, krajšie, plynulejšie ale aj nové to sú prívlastky, ktoré sedia na next-genovú verziu Grand Theft Auto V. V podstate nekonečná zábava za cenu, za ktorú vám konkurencia predáva maximálne hodiny zábavy a koľkokrát ani nie zaručenej.

Hodnotenie:

99%

Jedno slovo – dokonalosť! Jedno percento som z maximálneho hodnotenia ubral len z toho dôvodu, že už všetci vieme, ako to celé skončí…

zdroj:Czechgamer.com

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Pridať komentár