Metro 2033 (Redux) – recenzia

On by sa tento počin od vývojárov zo štúdia 4A Games mohol pokojne označiť ako prachobyčajný krok k vytiahnutiu peňazí z našich šrajtoflí tesne pred začiatkom najplodnejšieho obdobia herného roka, ale je to hlúposť. Oproti tomu ale nečakajte, že vám bude stačiť tých pár drobných, ktoré vám ostávajú v Steam peňaženke. Dá sa ale povedať, že počiatočná cena oboch dielov Metra z remastrovanej edície Redux, je v kľude prijateľná. 20 € mi nepríde až zas tak moc, keď si napríklad uvedomíme, koľko chcú nám všetkým známe evil spoločnosti vyryžovať za pre mňa stále nepochopiteľné DLC balíčky, ktoré do hry rovnako často nič neprinesú.

Čo všetko teda Metro Redux ponúka? Novú zbraň? Nový zameriavač? Neuveriteľnú jednu minútu cutscén navyše? Úprimne, áno aj nie. Čo sa celkových zmien týka, 2033 toho obsahuje rozhodne viac. Preto sa na neho tiež v tejto recenzii zameriame.

metro2033

Pamätáte si tú chvíľu, kedy vyšlo Metro 2033? Veľa ľudí pred tým nejako nevedeli, čo zo zaujímavo vyzerajúcich trailerov a vypustených informácií vylezie. Že sa bude jednať o enormnú survival hororovú pecku, to čakal asi málo kto. Dodnes má pôvodné vydanie svoje čaro a s príchodom Redux edície je ešte lepšie.

Primárna zmena je na prvý pohľad isto jasná. Grafika. Svet Metro 2033 sa preveľmi zmenil, samozrejme, že k lepšiemu. Spoznáte to hlavne pri prechádzaní na povrchu radiáciou zdevastovanej Moskvy. Už vtedy na vás dýchala skvele vystihnutá atmosféra „mŕtveho mesta“. Ľad, žiadna známka inteligentného života, keď nebudeme počítať vašich nepriateľov, konkrétne nosalidi a démonov, zničené budovy. Zároveň tie panorámy, ktoré môžete vidieť z takmer každého miesta, proste wau efekt level 4A Games = impozantný.

Grafických zmien si tiež všimnete na ľuďoch a nepriateľoch. Kým u ľudí sa jedná o zoživotnenie ich výrazov niekedy pripomínajúcich „I have no fuckin ‚idea what I am doing right now“, tak taký veľkí parchanti, nám známi ako Knihovníci, prešli radikálnou zmenou a sú ešte väčší (alebo sa mi to aspon tak zdalo) a desivejší, než boli predtým. Démoni, bourbon zvané „dievky“, tiež dostali určitý upgrade svojej vizáže a konečne nevyzerajú ako Bezzubka z animáku Ako vycvičiť draka. Vyzerajú prinajmenšom ďaleko mäsožravejšie.

metro2033

Umelá inteligencia bola vysterilizovaná od niekedy až mrazivého pocitu nesmierne veľkej tuposti, teda musíte byť ďaleko viac obozretnejší, než tomu bývalo predtým. Alebo to tiež môže byť tým, že obtiažnosť hry radikálne zaľahla slepota aj proti pokročilým hráčom, čiže vás pod kytičky pošlú aj tri dobre mierené strely.

Zapíšte si za uši: Vydržíte toho ďaleko menej, ako ste boli zvyknutí.
U potvor sa toho veľa nezmenilo, treba však podotknúť, čo by sa tam mohlo zmeniť. Hrajú jednoducho ako Rusi za druhej svetovej vojny na počet, nie na taktiku. Proste sa k vám snažia dostať a keď sa im to podarí, musíte buď veľmi vedieť utekať, pretože tri štyri rýchle facky z ich praciek a žeriete hlinu, alebo rovno nechať načítať posledný checkpoint. Je to len na vás.

S najväčšou pravdepodobnosťou sa najviac zapotíte u už spomínaných knihovníkov. Veľa toho znesú, párkrát sa mi podarilo chcípnout na jednu jedinú ranu. Tým pádom je lepšia taktika nebojovať s nimi a obchádzať ich. Nie je to až tak zložité a bude to aj rýchlejšie, než s nimi stratiť 4 hodiny zvracania nervov do vedra.

Do hry ako takej bolo pridaných množstvo nových ukrytých miest, kde sa dá nájsť nejaký ten dobrý náboj navyše, poprípade trezor, čo je tiež novinka, obsahujúci muníciu, avšak musíte si k nemu nájsť kľúč ležiaci niekde v blízkosti danej lokácie. Tzv. loadovacie obrazovky boli takmer vymazané, samozrejme pre väčší úžitok hráčov, niekedy také tie prechody boli až otravné.

Zložitejší Survival alebo akčnejší Sparťan?
Ako 2033, tak Last Light si teraz môžete zahrať v dvoch módoch – Sparťan alebo Survival. Sparťan sa prejavil v Last Light, je akčnejší, dynamickejší, proste taký nám známy Rambo štýl. Survival je pre naozajstných fajnšmekrov. Funkčnosť zbraní je horšia, nepriatelia agresívnejší, proste to, čo si chcú vychutnať len tí najbojácnejší.

Ako to bude s Last Light (Redux)?
Last Light Redux toľko nových zmien ako jeho starší braček neprináša, teda pokiaľ by ste nechceli dvojodstavcovú recenziu. Zhrnieme vám to nejako takto: Metro: Last Light je pecková hra, za mňa jedna z najlepších toho roku.

Vyslovene krutou novinkou tu je hlavne podpora 4K rozlíšenia, či teda vlastníte naozaj nadupanú sústavu a monitor ako krava, zažijete pravý metro orgazmus. To som si však ja vychutnať nemohol, čo je jedno, aj na priemerných zostavách to vyzerá chudé.

Okrem iného tu tiež nájdete trezory s nejakým tým bonusom, rovnako, ako v 2033.

verdikt:
Pôvodne som nechcel oba dva diely Metra hrať znova, hlavne kvôli zachovaniu prvotných zážitkov, ale neodolal som a urobil som to. A vyplatilo sa to. Predstavte si všetky pozitíva Metro hier, Vytúúúúňte je o také dva tri levely navyše, a máte Metro Redux.

Hodnotenie:

90%

Čo môže byť lepšie, než pôvodné Metro hry? Jedine ďalšie prejdenie Metro hier!

zdroj:Czechgamer.com

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Pridať komentár