Playstation 4 – všetko, čo Sony dalo

Konečne sme sa dočkali.Sony na svojej akcii oficiálne oznámilo ďalšiu generáciu domácich konzol Playstation. A aj keď bola táto udalosť už dlho očakávaná i samotnou širokou verejnosťou, čo so sebou samozrejme nieslo veľa špekulácií a únikov informácií na internet, na meetingu Sony sa predsa len oznámilo niekoľko zásadných noviniek. Ako asi tušíte, všetky špecifikácie, hry a oznámenia o nových technológiách.

 

Hardwarové špecifikácie
Asi najčastejšie skloňovanou vecou ešte pred oznámením boli výsledné špecifikácie konzoly. Niekoľko takýchto únikov už v minulosti bolo, ale veriť sa im stopercentne rozhodne nedalo. A vlastne stále presne nevieme, pretože stále neboli kompletne oznámené – máme tu len prvý oficiálny nástrel. Tak či tak, Sony si dalo záležať na tom, aby Playstation 4 nebol pre vývojárov taký oriešok ako Playstation 3. Môžeme sa napríklad rozlúčiť s mikro procesorom Cell, ktorý bol v Playstation 3. V PS4 sa totiž dočkáme x86-64 AMD „Jaguar“ s ôsmimi jadrami. Z výsledných špecifikácií môžeme spoznať, že sa bude jednať o naozaj výkonné zariadenie. Sami vývojári sa nechali počuť, že sa výkon už nebude radiť medzi obmedzujúce faktory v tejto generácii, ako tomu bolo v predchádzajúcich rokoch. Kompletné, doteraz prezradené, špecifikácie nájdete nižšie.

Procesor
• Single-chip custom processor
• CPU: x86-64 AMD „Jaguar“, 8 cores
• GPU: 1.84 TFlops, AMD next-generation Radeon based graphics engine
Pamäť
• GDDR5 8GB
Harddisk
• Built-in
Optická mechanika (len čítanie)
• BD 6xCAV
• DVD 8xCAV
I / O
• Super-Speed ​​USB (USB 3.0), AUX
Sieť
• Ethernet (10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T)
• IEEE 802.11 b / g / n
• Bluetooth 2.1 (EDR)
Výstupy
• HDMI
• Analog-AV out
• Digital Output (optical)

PS4

Ovládač Dualshock 4
S novou konzolou prichádza aj štvrtá generácia ovládača Dualshock. Ten sa dočkal niekoľkých razantných zmien, ktoré boli určite potrebné. Dualshock 3 totiž moc dobre v rukách nesedel a jeho funkcionalita tiež nebola dvakrát preborná. Na štvrtom DualShock je toho však veľa nového, poďme si ho teda pekne poporiadku rozobrať.

Prvú vec, ktorú si na novom ovládači všimnete, je zaiste úplne prekopaná predná strana. PS tlačidlo sa posunulo nižšie, štart a select nahradilo málinko posunuté tlačidlo Options a uprostred sa nachádza už skôr špekulovaná malá dotyková plošinka ako nový prvok na ovládači tejto značky. Rovnako tak sa dočkal zmeny D-pad, ktorý je teraz málinko poupravený. Otázka je, či sa jedná len o dizajnovú úpravu, alebo aj o tú funkčnú.

PS4

Na rovnakej prednej strane sa tiež objavilo nové a s novou konzolou často spomínané tlačidlo Share. Skrze neho budeme môcť zdieľať ako obrázky, tak aj napríklad videá na sociálnej sieti. Dokonca bude možnosť aj naživo vysielať svojim kamarátom na PSN váš gameplay. To je možné cez sociálnu sieť Ustream, ktorá je v konzole naimplantována. Za zmienku stojí ešte malý reproduktor, ktorý bude vysielať určite špecifické zvuky z ovládača pre lepší zážitok. Pod ním sa nachádza klasický jack na slúchadlá, ktoré budú v každom balení konzole.

Zadná strana sa tiež dočkala svojich úprav. Nielen, že boli vylepšené triggery (R2 a L2), ale Sony konečne zapracovalo na zaoblení ovládača pre lepšie držanie. Čoho si asi tiež každý všimol, je na oficiálnych obrázkoch modrá lišta, ktorá sa bude farebne meniť buď pre identifikáciu hráča, alebo pre vyobrazenie určitého stavu alebo funkcie v hre (napríklad zdravie). To by tak malo byť o novom DualShock 4 všetko.

PS4

PlayStation 4 Eye
O čom sa Sony na svojej konferencii nezmienila ani raz, je nová kamera Playstation Eye, ktorá sa od svojho predchodcu úplne celá zmenila. PS Eye teraz obsahuje dve vstavané šošovky, ktoré rozoznajú hĺbku a napríklad dokážu vyrezať hráča od jeho okolia podobne, ako to vie konkurenčné Kinect. Rovnako tak bude kamera využívaná pre odomknutie konzoly vlastníkovou tvárou. PS Eye ďalej ponúkne celkom štyri vstavané mikrofóny a podporu ovládača Playstation Move.

PS4

Nové funkcie konzoly
Playstation 4 ponúkne veľa nových funkcií, ktoré v mnohých krokoch uľahčí jeho majiteľom prácu. Zo všetkého najskôr, sa ale Sony nechala počuť, že pri vývoji štvrtej generácie Playstationu spolupracovala so samotnými vývojármi, aby bol následný vývoj softvéru čo najjednoduchší. S tým tiež súvisí niekoľko nižšie uvedených nových vychytávok, ktoré pre lepšiu orientáciu radšej vypíšeme v bodoch.

• Nový režim spánku vám umožní „vypnúť“ konzolu, aj keď ste uprostred hrania. Vaša pozícia sa uloží do pamäte, z ktorej sa opäť zase načíta po zapnutí konzoly. Samotné načítanie prebehne úplne ihneď po zapnutí.

• Menu v Playstation 4 vám môže ukázať, čo vaši kamaráti hrajú alebo vám môže tiež odporučiť hry, filmy i seriály podľa predošlých sťahovaní. Odporúčanie bude špecifické pre vás, takže ak často budete hrať FIFU 14, PS4 vám odporučí si stiahnuť Fifu 15 demo.

PS4

• V PS4 umožní bežať niekoľko aplikácií v jednom momente. Ak si teda nebudete istí, kam ísť v nejakej hre, jednoducho si zapnete internetový prehliadač a pozriete sa na Youtube (alebo spustíte samotnú aplikáciu Youtube)

• Hry z Playstation 4 si budeme môcť zahrať aj na PS Vita cez Remote Play v lokálnej sieti (ostatne rovnako ako na Wii U). Nie je ale jasné, či sa bude jednať o povinnú časť pre vývojárov alebo to bude podporovať len niekoľko hier. Sony len povedalo, že všetky naše obľúbené hry budú podporovať Remote Play.

• Sony vydá novú Playstation aplikáciu pre iOS a Android, ktorá umožní chytrým telefónom a tabletom sa viac zapojiť do hry na PS4. Ak teda vlastníte nejaké šikovné zariadenie, budete ho môcť napríklad využiť ako ukazovateľ mapy (opäť, rovnako ako na Wii U alebo u Smart Glass od Microsoftu).

• Na PS4 pôjdu bazarové hry. Je ale možné, že sa online passy oveľa viac rozšíria ako dnes.

Internetové funkcie
• Digitálne hry stiahnuté z Playstation Store bude možné hrať pri samotnom sťahovaní. PS4 sťahuje softvér z PS Store po fragmentoch, tzn., že sa stiahne prvá časť hry a potom sa bude hra sťahovať postupne. Čo vlastne tiež potvrdzuje, že inštalácia hier už nebude ďalej potrebná.

PS4

• Sony bude tiež chcieť, aby užívatelia PSN používali reálne mená pre lepšie prepojenie so sociálnymi sieťami ako Facebook.

• S technológiou Gaikai, ktorú Sony minulý rok kúpila, bude možnosť hrať demoverziu bez sťahovania. Len kliknete na ikonku v PS Store a môžete hrať. Aspoň tak znie oficiálna verzia, ktorá hovorí, že si užívatelia budú môcť zahrať rôzne sekcie hier bez akéhokoľvek sťahovania

• Užívatelia budú môcť streamovať svoje postupy v hre skrze službu Ustream. Vaši priatelia teda uvidia, kde sa práve nachádzate, prípadne vám aj pomôžu ako ďalej. Buď to vám napíšu, kam máte ísť prostredníctvom notifikácie na obrazovke (nastaviteľné) alebo doslova prevezmú váš ovládač a vec urobia za vás. Ako toto presne bude fungovať, zatiaľ nie je jasné. Osobne sa hlavne bojím o trofeje, ktoré tým úplne stratia zmysel. Uvidíme, či táto funkcia bude nejako limitovaná.

PS4

• Playstation 4 sa bude aktualizovať, aj keď bude vypnutý. Zdĺhavým updatom, ako tomu je na PS3, už teda nadobro odzvoní.

• Konzola NEBUDE vyžadovať neustále pripojenie na internet, ako sa špekulovalo, že tak u NEXT-GEN konzol bude.

Hry
Na konferencii sa oznámilo niekoľko málo hier, ktoré by mali byť dostupné či už pri samotnom štarte konzoly, tak aj v nadchádzajúcich rokoch. Ukázalo sa tiež niekoľko nových značiek ako napríklad Knack, ktorý je vyvíjaný samotným architektom Playstation 4. Veľa pozornosti strhol aj nový Killzone s podtitulom Shadow Fall, u ktorého bolo ukázané osem minútové gameplay video. Na pódiu sa ďalej vystriedali ľudia z Evolution Studios (tvorcovia Motorstorm, teraz PS4kový Drive Club), Ubisoft (Watch_Dogs), Bungie (Destiny), Blizzard (Diablo 3 pre PS3 a PS4), Sucker Punch (inFamous: Second Son), MediaMolecule ( tvorcovia LittleBigPlanet) a mnoho ďalších. Oficiálne bude PS4 podporovať na 149 vývojárskych štúdií a vydavateľov. Na všetky trailery sa môžete pozrieť nižšie.

zdroj:Czechgamer.com

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Pridať komentár