PS4 – recenzia

Väčšina z vás už teraz mesiac sedí pri televízii a nedokáže sa odtrhnúť od prvého zástupcu novej rady konzol. Playstastion 4 vyšiel bez odkladov v polovici decembra a od tej doby sa napevno usadil v mnohých domácnostiach; bol po ňom veľký zhon. A podarilo sa nielen trhnúť niekoľko predajných rekordov, ale zároveň aj totálne odrovnať Microsoft. Ten totiž zanevrel na Európu viac, než by bolo zdravé, a tak sa nečudujte, že väčšina dovtedy poslušných xboxárov prešla do táboru konkurencie. A s radosťou. Pretože Playstation 4 sa na prvý pohľad javí ako jasný víťaz. Nemáme k dispozícii porovnanie oboch konzol, preto si ho necháme až do chvíľ, kedy sa Microsoft rozhodne otočiť na mape stranu.
Prvé poznanie
Nerád by som vás nudil číslami. Ale aspoň základ si tu poďme vymenovať: Playstation 4 ponúka v našej verzii 500 GB harddisk, 1 HDMI kábel, drôtový ovládač, kameru PS Eye a 5 plných hier, z ktorých najviac asi rezonuje v ušiach posledný Assassin Creed. Toto by ste pohromade hľadali v obchodoch márne, ak by ste sa ale rozhodli kompletizovať, vyšiel by vás box s PS Eye, ovládačom a hrou na zhruba 500 €. Čierny design zvládli tvorcovia dobre, poteší trebárs LED dióda uprostred, ktorá celý stroj rozdeľuje na dvoje. Opäť sa tu ponúka kontroverzná komparácia s konkurenciou, avšak to môžeme akurát tak podľa viac či menej upravených obrázkov.

Ale nedá sa poprieť, že ten nesúmerný kváder má niečo do seba. Nie snáď, že by ste sa zamilovali len do vzhľadu – rozhodne už ale ctí všetky prvky moderného vzhľadu a zapadne priamo pod vašu televíziu ako uliaty. Len ho zapnúť. Všetky tlačidlá na konzolu (respektíve obe dve) sú dotykové, takže neurobte rovnaké chyby ako ja a nesnažte sa ich vtlačiť hlboko do útrob prístroja. Nedajú sa, mrchy.
Modrá je dobrá
Playstation si na rozdiel od Xboxu vždy zakladal na tom, že chce byť plnohodnotnou hernou konzolou. Nechce byť vaším multimediálnym centrom, aj keď je z jeho interface jasné, že by sa tejto úlohe vôbec nebránil. Všetko je ale podriadené hrám. V prostredí modrej farby a ukľudňujúcej hudby sa ľahko vyznáte. Založiť si užívateľský účet rozhodne nie je trápna zdĺhavá procedúra ako u Xboxu. Playstation sa tiež rýchlo pripojí na domácu wifi sieť a vydrží na nej aj vtedy, ak nie je signál príliš silný.

ps4

 

Sony tiež ponúka možnosť nahrávať screenshoty a videá z hrania a rovno ich zdieľať. To je rozhodne dobrá vec, ktorú ocenia nielen letsplayeri, ale aj tvorcovia videorecenzii. V krátkosti sa dá povedať, že užívateľské prostredie nového Playstationu je neskutočne intuitívne. A verte mi, pretože to hovorí niekto, kto do tej doby nemal s produktmi Sony dočinenia a bál sa ich ako čert kríža. Ak sa teda rozhodnete Sony zaobstarať čisto len ako hernú konzolu (a v našich krajoch to tak zrejme bude v drvivej väčšine prípadov), rozhodne vám nebude nič chýbať a ešte oceníte, ako ľahko sa prepínate medzi interface a hrou. V okamihu sa môžete pohybovať po internete a hneď potom zase naskočiť do prebiehajúcej misie.

ps4

 

Hrátky s geometriou

Next-gen. Toto magické slovo vábi hráčov ako pivo osy. A čo to vlastne je? Laik si pod tým predstaví pravdepodobne úplne novú generáciu audiovizuálu, ktorý sme doteraz na súčasných herných prístrojoch nevideli. Ani na PC. A to dáva práve priestor tvorcom k tomu, aby si next-gen definovali po svojom. Nemusia teda vôbec prekonávať sami seba, ale len podať o trochu viac. Nie však toľko, aby vystrieľali všetku svoju muníciu naraz. A hoci to je len špekulácia ktorá není na pevnom podklade, určite sa táto myšlienka honí hlavou nejednému lovcovi senzácií.

Osobne mi totiž grafika, ktorú súčasný next-gen predstavuje, rozhodne nepríde ako taká, ktorá by sa týmto prídomkom mala honosiť. Jasne, je krásna, na hry sa úžasne pozerá a prepojenie s konzolou je obrovský plus. Ale predstavoval som si viac než len pekne nasvietené exteriéry a dobre zvládnutý motion-capture. Vyobrazovanie veľkých plôch trebárs rozhodne nie je nijak veľkým krokom vpred, ale iba malým šliapnutím, ktoré ale má potenciál na nejaký rok uspokojiť všetkých. A navyše: veľké hry konštruované špeciálne pre next-gen (teda žiadne porty) prídu už čoskoro, tak dúfajme, že reputáciu vylepšia (reč je trebárs o podľa trailerov nádhernom MMO The Division).

Drobné porovnanie pre všetkých špekulantov

Či už hľadíte na technické požiadavky oboch veľkých konzol viacej alebo menej detailne, jedno musíte prijať ako fakt: že hry na nich vyzerajú rovnako. Keď sa totiž oprostíte od akýchkoľvek emócií a zahľadíte sa na porovnávacie videá či screenshoty, musíte dôjsť k záveru, že či niekde nejaká zmena je, tak jednoducho nie je vidieť. V súčasnej dobe je ale PS4 voľba pre všetkých, ktorí chcú okúsiť čaro novej generácie hrania. Odporúčam k nemu kúpiť aj sadu hier, nech máte na začiatok viac než len pekne vyzerajúcu konzolu. V tejto chvíli nemá Sony v polke sveta konkurenciu medzi hernými konzolami a ja som naozaj zvedavý, či z tohto dočasného monopolu vyťaží viac než len pár miliónov dolárov. Máš to vo svojich rukách, Sony!

Hodnotenie:

90%

 

zdroj:Czechgamer.com

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Pridať komentár