Saints Row: The Third – recenzia

Už ste niekedy niekoho zmlátili robertkom obrích rozmerov? Že nie? Vďaka Saints Row môžete týmto spôsobom vymlátiť trebárs celé poschodie plné  ku * ev. Rovnako si to zaslúžilia. Začali sme z ostra, lenže ako inak začať s hrou, ktorá vám nedá ani chvíľu vydýchnuť? Skúsime to citátom …

Pablo Picasso raz povedal, že dobrí umelci kopírujú, ale tí najlepší kradnú. Saints Row je dobrá hra, robili ju totiž chlapci, ktorí vedia ako niečo skopírovať a ešte k tomu pridať vlastní punc, vlastnú osobitosť, ktorá je tak túžobne vyhľadávaná. Zvlášť v poslednej dobe. Nebudeme polemizovať nad tým, ako veľmi nám séria od Volition pripomína GTA, nemá to cenu. Je jasné, že niekedy sa človek proste nevyhne prirovnaniu, budeme sa ale snažiť zredukovať všetko na minimum.

Saints Row je strelená, šialená a zo všetkých konvencií vybočujúca hra. Samotný začiatok dáva tušiť, že tu sa nejedná o obyčajnú gangsterku, kde sa riadia kódexom a všetko sa rieši najskôr slovami, až potom zájdu ku krajným riešeniam. Nie, tu hladina testosterónu neklesne pod mieru maximálnej nabušenosti.

Ono vám to dôjde hneď po prvej polhodinke hrania. Voľným pádom plachtiť niekoľko minút a počas toho vystrieľať celý regiment záporákov, zachrániť parťáčku a ešte si urobiť výlet cez tvrdené sklo cestovného lietadla, panečku to chce pár poriadnych guliek. Nič sa tu neberie vážne a tento kabátik hre pristane, príbeh je predimenzovaný a nikoho nebude v podstate zaujímať. Ste boss obrovského gangu, chcete peniaze, niekto vás túži zložiť a vy sa pomstievate. Iba k príbehu, načo omáčku, keď mäsa máme ešte plný tanier?

Ak nemáte skúsenosti s predchádzajúcimi dvoma dielmi, nezúfajte. Tu ich znalosť nepotrebujete. Na začiatku si vytvoríte postavu podľa svojho gusta (ktorú môžete kedykoľvek operovať a zmeniť tak kompletne vzhľad, hlas alebo pohlavie) a okamžite sa vrhnete do tohto víru hnusu a zbesilosti. Autori nás obdarili možnosťou upraviť si tak každý kus, ba každú pehu na svojom hernom avatare a zo začiatku vám z toho budú oči prechádzať. Akonáhle si ale zvyknete, začnete plávať ako ryba v rybníku plnom mŕtvol. Upraviť si môžete každú blbinu, nikdy ale nebudete dostatočne spokojní so svojim výtvorom a preto oceníte možnosť kedykoľvek čokoľvek pozmeniť.

Mesto Steelport je vaším pieskoviskom a vy ste malý štvorročný fracek, ktorý môže bábovky ničiť, stavať alebo na ne čúrať. Vyberte si. Čaká na vás celá hromada aktivít a hlavné misie sú len takým zastaveníčkom pre tých, ktorí by náhodou nevedeli čo si s danou výbavou zrovna počať. V meste môžete zkupovat majetok – budovy, obchody, tattoo salóny či kliniky pre plastickú chirurgiu. Čím solventnejší ste, tým viac zarábate. Hodí sa to v neskorších fázach hry, kedy sa vám hodí každý peniaz na vylepšovanie svojich skillov a vlastností.

Môžete len tak  blbnúť a tunit si autá, alebo hľadať skryté predmety. Aj to je slušná zábava a vzhľadom k počtu vedľajších aktivít a štatistík, si môžete sami vytyčovať ciele a len tak pre radosť si ich plniť. Prítomnosť Achievementom je potom samozrejmosťou.

Hlavná dejová línia, ako už bola povedaná, neoplýva genialitou a ani vybrúsenými dialógami. Tu sa na toto nehrá. Keď vám parťák povie: „Ideme zničiť obrovský syndikát a potrebujem tvoju pomoc, plán nemám, len tonu zbraní.“ odpoviete bez váhania „Hell yea!“ Snažíte si teda vydobyť svoje miesto na slnku a mať najväčšiu moc (ego, konto … doplňte podľa vlastných preferencií).

Misie rozhodne nie sú jednotvárne, aj keď nie sú tak úplne tým, na čo sme doteraz zvyknutí. Vystrieľať gang a zničiť bombou ich budovu, dobre. Ale čo takto simulovať zranenia pred vodičom a vydupať si tak väčšiu poistku? Alebo sa zúčastniť reality show v štýle Running Mana?

Okrem klasických misií tak máte o zábavu postarané a rozhodne sa nebudete nudiť a to aj napriek tomu, že za celú dobu hrania sa faktická náplň a celá pointa úloh nijako nemenila. Vďaka vtipkovaniu a rôznym odkazom od tvorcov vám ale nedôjde ani na chvíľu dych a Saints Row The Third bude mať stále tempo, aké by ste očakávali. Možno vám aj niekoľko „bezcharakterných charakterov“ prirastie k srdcu ako nám, a to je potom ešte väčšia jazda. Možno si nebudete pamätať mená všetkých aktérov, možno ani jedného, ​​ich základné vlastnosti vám zostanú známe ešte dlho po dohraní.

Celkom často sa ale opakujú protivníci, ktorým čelíte. V celej tej frenetickej akcii to možno ani nepostrehnete, keď sa ale otrkáte, začne to vadiť a kazí to výsledný dojem. Avšak v celom tom zástupe plyšových panákov to nie je zase taký problém.

Ak pamätníci hrali druhý diel, vybavia si totálnu neodladenosť. Aj silnejšie zostavy mali problémy (väčšie ako napríklad u GTA IV), aj cez grafický výzor, akým hra disponovala. To sa zmenilo, stále to teda nevyzerá ako zo škatuľky, zahráte si už aj na slabšej mašinke a to na slušné detaily. Vďaka štylizácii vám slabšia grafika vadiť nebude, zvlášť potom, keď sa na hru pozriete zblízka. Pri širšom rozhľade už to ale nie je žiadna sláva.

Soundtrack sa bude páčiť, je nabitý peckami všetkého druhu a rádia sa tu delia na tie hiphopové, rockové, na stredný prúd a dokonca aj na klasickú hudbu. Všetci patriotovia prosím povstaňte – Antonín Dvořák a jeho symfónia Humoresque (humoresky) sa objavila práve tu. Teraz už len ťažko odhadnúť, či sa jedná o poctu. My musíme konštatovať, že byť na mieste pána Dvořáka, sme potešení.

Pomocou svojho in-game mobilného telefónu tu môžete pozerať na mapu mesta, určiť si misiu, previesť si peniaze z účtu alebo niekomu zavolať o pomoc. Fungujú tu aj RPG prvky, ktoré nepriamo ovplyvňujú vaše pôsobenie v hre. Môžete si vylepšiť regeneráciu či zvýšiť počet munície, ktorú unesiete.

V jesennom prívale peciek by mohol Saints Row ľahko zapadnúť.  Zaslúži si to.

Strelené a ešte raz strelené, variabilita misií, v podstate sa stále niečo deje,nemusíte len stritkne po hlavnej línii, možnosť upraviť si takmer všetko, TANGA, sountrack a arkádovost, štatistiky a rôzne výzvy, achievementy, rýchle káry, RPGprvky

Opakujúce sa modely nepriateľov, grafika, nie príliš technologicky pokročilé

Verdikt: Parádny klon s vlastnou haldou nápadov a prísľubom toho, že sa človek nemusí nechať zaslepiť len jedinou hrou. Tretí Saints Row tu rozhodne nie je zbytočne, neberie sa vážne a vie, kde si z čoho urobiť srandu. Gangstri nikdy neboli tak zlí.

Hodnotenie: 

89%

videonávod

zdroj:Czechgamer.com

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Pridať komentár