The Darkness 2 – PS3 recenzia

Nadšenci komiksov v poslednej dobe môžu skákať od radosti. Najprv im kvalitne spracujú Batmana, neskôr ako-tak Spidermana a v neposlednom rade výborne spracovali aj dobrodružstvo Darkness. Práve v dnes recenzovanom pokračovaní však nový tím ukázal svoju verziu, ktorá taktiež vyzerá viac než lákavo.

Darkness 2 ukazuje prekvapivo najväčšiu silu v scénari. Príbeh, kde sa hra odohráva a pravidelné zmeny prostredia, či zábavne súboje, účinne zabraňujú príchod stereotypu. Už od začiatku až do konca sa príjemne strieda akčná zložka, tá trošku pomalšia a v neposlednom rade tá, ktorá vás zmätie a vy sa budete pýtať, čo je skutočné a čo je len fikcia. Nájsť odpoveď nie je jednoduché. Na záver príbehu nám hra dokonca ponúkne rozhodnutie z dvoch možností, ako sa príbeh môže skončiť.

Pre tých, ktorí nehrali prvý diel ponúknu vývojári darčekový balíček v podobe prerozprávania posledných udalostí jedným pánom. Ostatní ho môžu rovno preskočiť a postupne si užiť približne šesť hodín herného maratónu. Temnota vás totiž do svojich pazúrov chytí a nepustí. A po skončení záverečných titulkov budete rozmýšľať, čo sa vôbec udialo.

Darkness 2 je oproti svojmu predchodcovi oveľa lineárnejšia a až na voľnejší pohyb v istých dvoch lokalitách je to akčná záležitosť, kde idete v podstate len rovno dopredu. V porovnaní so sériou Call of Duty však nejaké tie možnosti priamo v súboji máte a oveľa viac si pripadáte ako v starej dobrej strieľačke a nie v interaktívnom filme. Musíte sa skrývať za rôzne štíty, prekážky, sledovať si svoj panel života, či počet nábojov v zbrani. Presne tak! Život sa vám automaticky dobíja iba na určitú úroveň a je treba vytrhávať srdcia nepriateľom. Tak tu totiž fungujú lekárničky. Celkovo odporúčame pomalší postup. Rambo štýl už v móde nie je.

V priebehu príbehu je vašim verným spoločníkom parťák, ktorý vás nazýva posmešne opicou. Je to akísi démon, ktorý asistuje pri vraždách a rád robí úchylne veci. Napríklad rád močí na mŕtvolu krvavého nepriateľa z radov Bratstva. Holt, proti gustu… v niektorých momentoch hry ho bude ovládať aj sám hráč. To sú práve momenty, kedy je potrebné ísť pomalým postupom. A podobne ako Jackie, ako sa volá hlavná postava, sa tiež budete musieť vyhýbať svetlu. V tomto prípade vás zabije.
Keď máte v rukách spomínaného Jackieho, svetlo vyháňa len temnotu, démona, ktorý vám dáva nadľudské schopnosti. Medzi ktoré patrí,schopnosť kradnúť srdcia, robiť popravu „chápadlom“, či kradnúť nepriateľovi štít, alebo zbraň.

Práve možnosť využívať schopnosti démona robia z tohoto titulu výnimočnú a neopozeranú záležitosť. Tiež je dobré si postavu vylepšovať za body, ktoré sa získavajú zberom relikvií, či zabíjaním na rôzne spôsoby. Vylepšiť si môžete cez lepší zásobník zbraní, cez výbušné projektily až po ďalšie možnosti vrážd, či dobíjania si života.

Zábavné aj keď veľmi sebe podobné sú súboje s hlavnými „bossmi“. Raz po ňom musíte hodiť výbušnú tlakovú bombu, druhý raz stačí strieľať, no lepšie je tiež hádzať nejaké predmety a medzitým zdolávať vlny obyčajnejších nepriateľov. V niektorých momentoch sa na obrazovke deje toho toľko, že nie je iná možnosť ako si dať pauzu a trošku si situáciu premyslieť.

Hlavnou nevýhodou Darkness 2 je dĺžka hry, ktorá by pri takto zábavnom titule mohla byť o mnoho dlhšia. Kľudne by nevadilo keby bolo viacej tichších miest, alebo aj viac dialógov, ktorých bolo aj tak na FPS hru požehnane. Záverečný moment hry autora recenzie skoro prinútil k slzám, takže kto tvrdí, že sú akčné hry bez duše si musí dať poza ucho.

Hra zaostáva v dnešnej dobe so slabším technickým spracovaním. Cel-shadová grafika síce zakryje isté chyby. Takisto aj tmavé prostredie kdejakú nedokonalosť zakryje, ale vo svetlejších momentoch si človek veľa nedostatkov všimne. Ostrejšie hrany, málo detailov, či celkovo zastaralé modely postáv sú už skôr na smiech. Celkovo to, ale v tom hlavnom v čom hra vyniká vôbec neprekáža. A čo je hlavné, na PS3 hra bežala po celý čas plynule a načítavacie obrazovky nerušili.

V čom druhý Darkness však vyniká veľmi je hudobný doprovod. Je to hra, ktorá by si zaslúžila k samotnej hre aj soundtrack na druhom disku. Titulná skladba je predzvesťou, že aj tie v hre budú kvalitné. Hľa, a boli. Takto sa robí hudba nielen ku hrám. Ďalším plusom je aj dabing postáv, kde hlavného aktéra dabuje Mike Patton známy už aj z prvého dielu. Po dlhom čase sa stalo, že audio stránka hry prevýšila tú vizuálnu.

Darkness 2 nie je vernejší komiksu len tou cel-shadovou grafikou, ale aj scénárom a zobrazením rôznych charakterov, ktorí majú svoju tvár a každý niečim zaujme. Pekným spestrením je postava Dolfo, ktorý si myslí, že je istý Adolf a poradil Jackiemu ako má zaútočiť na Francúzko. Rôzne detaily podobného spôsobu krásne spestrujú hru temnú akou je. Nie je od veci sa po lokalitách prechádzať a pozerať si rôzne plagáty a iné záležitosti.

K rôznorodosti patrí aj nutnosť sa vyhýbať svetlu pri súboji či ho rôzne ničiť. Niekedy stačí streliť do svetla, inokedy treba nájsť priamy zdroj. V neskoršej fáze hry sa osvetlením ozbroja aj samotní nepriatelia. A na ťažšej obťažnosti sa ukáže, kto je aký hráč. Pre niektorých stačí tá najnižšia a aj tak sa poriadne zabaví. Príbeh v tomto prípade tiahne aj keď nie je kto vie ako prekvapivý, ale minimálne komiksových nadšencov poteší. V konečnom dôsledku už aj komiks bol menej rozvetvený podobne ako hra.

Rôznorodosť prostredia je tiež výhrou a k vrcholom patrí určite čas strávený v lunaparku, kde si môžete aj oddýchnuť pri strieľaní zo vzduchovky do drevených banditov. Vyhrali sme plyšového medvedíka a postupovali ďalej. Strašidelná cesta v dome strachu bola možno najväčším vrcholom hre a vtedy sme si povedali, že tento titul tvorili majstri.

Pre tých, ktorým je hlavná línia málo, si môžu ešte vyskúšať kooperatívnu kampaň dlhú približne dve hodiny, ktorá je už čistou akčnou záležitosťou. Vyberiete si zo štvorice hrdinov a vrhnete sa buď online, alebo offline do boja. Každá postava vyniká niečim iným a je tak zábavné hrať napodobeninu Left4Dead, aj keď v tomto prípade nie sú vašimi nepriateľmi priamo nemŕtvy. Potešílo nás, že sa vývojári silou mocou nevrhli do klasickej ponuky multiplayeru ako býva zvykom. Pre samotného hráča je síce tento mód nudnejší, ale v kooperácii poteší.

Darkness 2 je aj napriek svojim drobným chybám hitom februára a určite si na neho spomenieme aj koncom roka, keď si budeme sumarizovať, aké tituly sme hrali. Akčné, krvavé, komiksové a s poriadnou dávkou kvalitného scénáru sa len tak nevidí!

Scénár, vyniká hudobná stopa, zábavné súboje

Dlžka iba šesť hodín, grafické detaily

Verdikt: Komiksový nádych, osviežujúce momenty, či samotná akčná zložka robia z tohoto titulu záležitosť, ktorej sa netreba vyhýbať. Temnota si vás aj tak nájde sama.

Hodnotenie: 

80%

 

zdroj:Czechgamer.com

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Pridať komentár