Dnes prinášame kompletnú recenziu hry Battlefield 1943. Hru vytvorili EA DICE a ako aj v ostatných Battlefieldoch sa tu budete môcť posadiť do techniky, alebo si pobehať po veľkých sandboxoch ala II. svetová vojna.
Takže na začiatku by bolo vhodné povedať, že oproti klasických BF povolaniam, kde ich bolo 6, v 1943 sú už len 3.
- Infantryman – veľmi univerzálny, ozbrojený samopalmi Thompson/Type 100, bazukou, granátmi a kľúčom (oprava vozidiel ale zároveň zbraň na krátku vzdialenosť)
- Rifleman – ozbrojený puškami M1Garand/Type5, nadstavnými raketovými granátmi, granátmi a bajonetom
- Scout – ozbrojený puškami Kar98/Springfield, Nambu/Colt 1911, Katana/nôž, výbušniny
Hrať sa dá iba za 2 frakcie a to za amerických mariňákov (USMC) alebo japonské námorníctvo (IJN). Na jednej mape môže hrať dokopy maximálne 24 hráčov , čo je oproti pôvodným 64 obrovský skok. Bohužiaľ sa ani v tomto Battlefielde nevyhnete nepríjemným lagom, ktoré nie sú až tak časté, ale dokážu byť neznesiteľné.
Prejdime k technike, ktorá bola tiež veľmi ochudobnená. Z áut je tam jeep (na niektorých je guľomet). Jeep odnesie 3 ľudí, čo je o jedného naviac oproti 1942. Ďalej sú na oboch stranách samozrejme tanky (Sherman a ChiHa). Súboje pechota/tank väčšinou dopadnú tak ako by ste určite nechceli, pilot tanku si odnáša frag a vy letíte ešte 20 metrov vzduchom. Proti tankom je veľmi dobre urobený class Infantryman, ktorý je zároveň môj obľubený vďaka adaptabilnosti. Ďalej sú tu samozrejme lietadlá, ktoré už však nie sú také jednoduché na ovládanie. Rozhodne nie sú pre každého, ale keď sa do toho dostanete, tak je zážitok z hry enormný. Je tu samozrejme aj ďalšia technika napr. landing craft – loď určená na rýchle vylodenie na plážach atp., ale tá je menej dôležitá.
V PS3/XBOX verzii boli na začiatku 3 mapy – Wake Island, Iwo Jima a Gudalcanal. Po 43 miliónoch zabití pridali tvorcovia do obehu novú mapu – Coral sea. Túto mapu bude mať PC verzia pribalenú hneď. Mapy sú veľmi pekne spracované, ale myslím že to trocha celé uponáhľali, a mohli sa viacej venovať rozlíšeniu textúr. Niektoré vyzerajú naozaj otrasne.
Game mód je opäť už len jediný – t.j. Conquest. Pokiaľ ste doteraz žili v jaskyni a neviete ako taký Conquest mód vyzerá tak to v stručnosti vysvetlím. Obe strany na začiatku hry majú rovnaký počet ticketov. Na mape je niekoľko pozícií, pokiaľ drží pozície nepriateľ, strácate tickety a naopak. Tickety sa strácajú aj enormým umieraním jednej zo strán. Ktorý tým dosiahne 0 ticketov, ten prehral. Vlajky/pozície, ktoré treba ovládať sú často dobre lokalizované a výhodné pre obe strany.
Hra je aj napriek svojim chybám stále aktualizovaná, dúfajme že na PC už bude bez lagov a niektorých drobných bugov, ktoré naozaj dokážu gaming znepríjemniť.
Celkovo je podľa mňa Battlefield 1943 ideálna hra, keď chcete iba herný zážitok, ale keď hľadáte hlbšie taktické FPS, tak nie ste na správnej adrese. Tešme sa teda na Battlefield 1943, ktorého PC veria zazrie svetlo sveta v prvom štvrťroku 2010.
Battlefield 1943 u nás získal hodnotenie:
7/10
Technické info:
Singleplayer – Nie
Multiplayer – Iba
Požiadavky – na PC neznáme na XBOX/PS3 prístup k internetu a 600 MB na harddisku
Co-Op: Čiastočný