Football Manager 2013 – recenzia

Aj spoločnosť Sega pravidelne prispieva do každoročnej športovej vravy, ktorú každoročne rozpútava poprázdninový zhon po nových ročníkoch športových titulov. Prišla FIFA, PES, a vo futbalovom rybníčku už chýba len niečo, čo by na virtuálny futbal nahliadol z iného uhla, než sme zvyknutí. Z lavičky. A práve preto rozširuje ponuku videoherného futbalu už poriadnu riadku rokov aj Football Manager (ktorému však stále zdárnejšie konkuruje FIFA manager), hra, ktorá dokáže adrenalín na ihrisku preniesť na obrazovku len pomocou tabuliek a grafov. Alebo sa o to aspoň vehementne snaží.

Kým FIFA manager mieri skôr na hráčov, ktorí sa zase toľko o proces vedenia klubu nezaujímajú a chcú skôr len nahliadnuť pod pokrievku a zistiť, „ako že to vyzerá ten vylepšený GM mód“ z FIFY, hráči Football Manageru majú iné chute. Niekoľko rokov si len málokto trúfol zhodnotiť, že dizajn hry neprešiel okrem titulných farieb žiadnou zmenou. Stále tie isté tabuľky. Nevadilo to, koniec koncov išlo hlavne o vernú simuláciu každodenného stretávania s manažerováním. Až tento rok sa tvorcovia, na prekvapenie nejedného hardcore fanúšika, rozhodli pre výraznejšie zmeny. Nie snáď, že by so svojím titulom utekali do mainstreamu, to nie. Toho sa nebojte.

Napriek tomu je však zrejmé, že sa snaží obmieňať. Ono tiež ponúknuť aj tento rok v podstate to isté, by už asi bola marketingová samovražda. A tak sa stretávame s novým dizajnom. Aj keď … Aj tento stojí veľmi pevne na základoch minulého, takže kľud. Preto kto prišiel do styku s predchádzajúcimi manažérskymi inscenáciami od Sports Interactive, v priebehu niekoľkých sekúnd sa zorientuje a nebude mať takmer žiadny problém. A navyše sa nachádza len v tzv. zrýchlenej kampani, kam nároční hráči futbalových simulátorov určite ani nepáchnu.

Tvorcovia pre hráčov pripravili aj niekoľko nových módov. Ale neľakajte sa. Hoci tu nájdete tzv. Football Manager Classic a potom ešte Výzvy, rozdiely v kompozícii všetkých módov sú úplne minimálne. Otázka je, či to pripočítať hre k dobru alebo nie. Veľkí nadšenci to iste ocenia, ale hráči prahnúci v sérii po troche variability zrejme zaplačú. O čo teda ide: okrem klasickej hry tu nájdete tiež „zjednodušenú verziu kampane.“ V nej sa Football Manager snaží hru odsýpat dostatočne rýchlo a moc vás nenechá si do koučovania tímu hovoriť. Avšak úprimne. V predchádzajúcich rokoch to prebiehalo v klasickom a vtedy ešte jedinom móde úplne rovnako, pretože len málokto sa skutočne rochnil v číslach a priradzoval každému hráčovi podľa jeho atribútov, kam má kopať standartku.

Ďalej tu potom nájdete sériu výziev. Tie sa odohrávajú v zjednodušenom interface a väčšinou vás uvŕtajú do nejakého klubu so scenárom, ktorý budete musieť splniť. Trebárs máte v tíme veľa mladíkov a vašou úlohou bude adaptovať ich do zostavy tak, aby sa stali platnými členmi kádra. Obtiažnosťou a dĺžkou sa samozrejme líšia.

Je to dlhá práca a veľká rehoľa, a preto si nemyslím, že by sa touto aj inými výzvami niekto skutočne zaoberal. Ďaleko lákavejší scenár totiž koľkokrát vytvorí hra sama – v kampani vám ide do tuhého a musíte sa s tým vysporiadať aj bez toho, že by vás hnala dopredu nejaká výzva. Rovnako tak môžete novo súperiť s ľuďmi online na Steame. Ani to si však nemyslím, že by malo nejaký vábiaci účinok na masy nerozhodnutých a potenciálnych hráčov.

Teraz už naozaj záleží, čo si zvolíte. Kto sa rozhodne hrať v klasickom móde, čaká ho okrem farieb len pramálo zmien oproti minulým ročníkom. Žiadna prevratná novinka sa nekoná. Tento mód, to je proste ten starý dobrý manažér, ktorý kedysi pomohol definovať svoj žáner. Drobné novinky (príhovory s tímom, nákupy) pomáhajú zlepšovať už tak výborný zážitok pre niekoho, kto na podobné hry nedá dopustiť. Novo možno potrebné každému hráčovi priradiť špeciálnu úlohu, ktorú bude na ihrisku plniť. Napríklad jeden stredný záložník bude skôr stiahnutý, zatiaľ čo druhý si bude často pohrávať s loptou a ako tvorca hry vysielať možné aj nemožné pasy.

Hoci už máme ročník 2013, stále tvorcovia zápasia so zápasovým enginom. Situácia sa rok čo rok lepší, pozerať sa však na panáčikov kĺzajúcich sa po povrchu, ako sa im lepí lopta na kopačky však pripomenie zážitok z virtuálneho futbalu tak pred desiatimi rokmi. Nepoteší ani dlhý loading. A už vôbec nie fakt, že v okresanej Classic verzii autori úplne vypustili preslovy k vašim ovečkám.

Rovnako však vo výsledku ide o vynikajúcu hru, ktorá však našla odvahu experimentovať až tento rok. Nedopadlo to úplne najlepšie, ale hanbu si nový Football Manager 2013 rozhodne neutrúsil. Naopak. Nové módy by mohli hre priniesť nových hráčov. Alebo tiež nie. Tým, že postrádajú akúkoľvek hĺbku, sa automaticky degradujú na nižšiu úroveň ako štandardná hra. Tá chytí úplne najviac a nepustí. To je dôležité. S tímom, ktorý vám za tú dobu pevne prirastie k srdcu, potom možno strávite celý zvyšok svojej virtuálnej manažérskej kariéry. Alebo sa Football Manager stane len výplňou pre dlhé ospalé dni, kedy jednoducho sa nedá robiť nič iné ako pozerať na futbal.

Stávka na istotu kombinovaná s experimentami

Dlhší loading, zápasový engine

Verdikt: Úplne klasický manažérsky titul z dielne Sports Interactive. Zvyčajne nie je čo vytknúť a keď už, tak to je stále to isté.

Hodnotenie: 

88%

zdroj:Czechgamer.com

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Pridať komentár