Shandow Warrior – recenzia

Spomínate si ešte na hru Shadow Warrior od tvorcov legendárneho Duke Nukem 3D? Táto hra v roku 1997 ovládla monitory našich počítačov. Priniesla chytľavú, jednoduchú hrateľnosť a ako jedna z mála hier tej doby nám dovoľovala zahrať si multiplayer proti našim kamarátom. Hra bola postavená na engine Build, ktorý bol využitý tiež v hre Duke Nukem 3D a presne to je ten dôvod prečo sú si tieto dve hry podobné ako vajce vajci, aspoň čo sa grafickej stránky hry týka.

Aktuálne máme rok 2014 a tvorcovia takých hitov ako sú Hard Reset, Hard Reset:Exile, Juju – Flying Wild Hog a vydavateľ Devolver Digital nám prinášajú remake titulu Shadow Warrior. Tento remake nieje úplne remakom v pravom slova zmysle, z pôvodného titulu preberá názov, zápletku, hlavného hrdinu a pár herných mechaník.

Titul Shadow Warrior je výborná strielačka z vlastného pohľadu, ktorá ale nemusí sadnúť každému. Jej herné mechaniky sú podobné vysokohorskej dráhe a všetko v hre je zbesilé a rýchle. Vyššie som spomínal, že hra je remakom ale nie v tom správnom slova zmysle, prečo? Celkový pocit z hry je trošku odlišný od pôvodného titulu, ktorý bol síce zbesilý ale predstavoval akciu z vlastného pohľadu, ktorá vyžadovala orientáciu v prostredí a štipku taktiky. Čo sa týka remaku, ten mi skôr pripomína žáner hier ako Serious Sam, Will Rock alebo Painkiller, pričom najbližšie je poslednému zmieňovanému titulu.

Ako u každého titulu tohoto charakteru je dôležitý arzenál, ktorým budete porcovať hordy démonov valiacich sa vašim smerom. Shadow Warrior vám poskytne slušnú paletu zbraní, pričom by som rád vypichol katanu, ktorá príjemne osviežuje hrateľnosť. Ďalej v hre nájdete klasiky ako sú revolver, brokovnica, kuša, granátomet, plameňomet, samopal a aby toho nebolo málo tak v hre narazíte aj na také pochúťky ako je napríklad démonia hlava chrliaca démonický laser alebo démonické srdce.

Každá zo strelných zbraní má svoje možnosti vylepšenia (túto možnosť vo FPS žánre priamo milujem) a nie malé. Po vylepšení hra zmení vizuálnu stránku a prinesie vylepšenie vlastností ako napríklad sekundárny typ streľby (u samopalu je to napríklad pridanie druhého kusu zbrane do ľavej ruky) u kuše výbušné šípy. Mohol by som pokračovať ale nebudem, prekvapenie nechám na vás.

Aby ste si nemysleli, že vaša postava bude zaostávať, tak aj pre ňu hra prináša akýsi RPG systém, ktorý je rozdelený na schopnosti a sily.

Sily v hre predstavujú mágiu, ktorá je schopná vás liečiť, poskytnúť vám štít, paralizovať nepriateľov alebo im rovno uštedriť nejaké to poškodenie. Tieto sily v hre sú aktívne, to znamená, že ich použitie vyžaduje znalosť komba, ktoré musíte na ovládači vyťukať. Toto používanie je vrcholne nevkusné a nepohodlné, žiaľ bohu sa nedá pozmeniť ani preddefinovaná kombinácia tlačidiel v nastavení hry. Pre priblíženie uvediem príklad uzdravovania, ktoré pre vyvolanie vyžaduje stlačenie 2x páčky do smerom v pravo a k tomu tlačítko L2. Dokážete si predstaviť ako tento systém funguje keď na vás útočí horda démonov? Že nie? Ja bohužiaľ tiež… napriek tomu to tak je.

Klik pro zvětšení

Schopnosti, ďalšia vetva vylepšovania vášho charakteru, tentokrát sa ale jedná o pasívne vylepšenie, ktoré predstavuje napríklad zvýšenie výdrže behu, samotného zdravia alebo obecného zvýšenia poškodenia voči určitému druhu nepriateľov.

Všetky sily, schopnosti a vylepšenia pre vaše zbrane a postavu vylepšíte za pomoci peňazí, karmi a démonických kryštálov. Celá hra je prešpikovaná tajnými chodbami a uličkami v ktorých sa nachádzajú studnice karmi, záhadné sochy, ktoré vám poskytnú finančnú hotovosť alebo iné tajné predmety.

Grafická stránka hry je pomerne na vysokej úrovni, aspoň čo sa prostredia týka, to je svižné, živé a čo je najdôležitejšie, často sa mení. Vždy keď máte pocit, že vás prostredie začína nudiť hra vytiahne z rukávu nové a krajšie. Väčší problém vidím v spracovaní nepriateľov, sú fádny, nudný a z diaľky predstavujú iba akúsi farenú škvrnu pripomínajúcu humanoida, lepšie na tom sú démoni vyššej kategórie ale tiež to nie je žiadna sláva. Hra beží plynule, využíva full HD technológie a to všetko pri 60 snímkoch za sekundu. Jednou vetou – díva sa na to pekne.

Klik pro zvětšení

Čo je pre mňa najväčším sklamaním je cena, ktorá sa v diskovej edícií predáva približne za 36 € a digitáne je to ešte horšie, český Playstation Store hru predáva za neuveriteľných 43 €. Keď zoberieme do úvahy, že za podobnú, ba i nižšiu cenu môžete zohnať tituly ako sú Metro:Redux alebo The Last of Us, ktoré obe disponujú diametrálne lepšími produkčnými hodnotami, tak cena Shadow Warriora je prehnaná.

K príbehu vám toho moc nepoviem, osobne som ho nepostrehol a popravde, Shadow Warrior nie je hra, ktorú by ste si mali kupovať kvôli príbehu. Zápletka sa točí okolo šoguna Lo Wanga, ktorý dostal za úlohu získať legendárny meč, samozrejme ako už býva zvykom, všetko sa pokazí, všetci vás chcú zabiť a musíte zachrániť svet. Klasické klišé, ktoré v tomto žánri funguje. Hra samozrejme ide v stopách predchodcu a preto nešetrí humorom, aj keď mám tak trošku pocit, že z humoru Duke Nukem som už vyrástol a preto párik páriacich sa králikov v lese mi neprišiel obzvlášť vtipný. Hra prináša aj dialógový humor, ktorý je pomerne vtipný ale kŕče do žalúdka sa rozhodne nedostavia.

Klik pro zvětšení

Hra Shadow Warrior je v celku príjemné pripomenutie toho, ako kedysi vypadali hry tohoto žánru. Graficky neurazí ani nenadchne a čo sa týka hrateľnosti prinesie rýchlu, zbesilú jazdu na pomerne dlhé chladné večeri. Na druhú stranu sa ale musíme zamyslieť nad tým či peniaze, ktoré do tejto hry investujete stoja za to. Osobne si myslím, že cena je prehnaná a ak naozaj chcete tento titul počkal by som.

Hodnotenie:

60%

Recenzovaná verzia: PS4

Shadow Warrior vám ponúkne zábavu na dlhé zimné večery ale som si istý, že sa za rovnaký obnos peňazí zabavím viac pri inej hre. Po znížení ceny hry smelo do toho!
zdroj:Czechgamer.com

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Pridať komentár